CNC glodanje – proces i strojne operacije
CNC glodanje je jedan od najčešćih procesa kojima se u procesu obrade metala žele proizvesti složeni dijelovi.
Treba imati na umu da se u praksi prednost daje drugim metodama obrade metala poput laserskog ili plazma rezanja ako ispunjuju kriterij ekonomičnosti. No ove dvije metode ne pružaju uvijek iste ili slične mogućnosti kakve sa sobom donosi metoda CNC glodanja. U ovome članku podrobno ćemo se pozabaviti metodom glodanja – promatrat ćemo različite aspekte samog procesa kao i strojeva. Tako ćemo omogućiti jasniju predodžbu o tome treba li u nekoj situaciji koristiti usluge CNC glodanja za proizvodnju određenih dijelova, odnosno, postoji li isplativija alternativa.
Što je CNC glodanje?
Prije razrade same teme, potrebno je razjasniti što je CNC glodanje, odnosno potrebno je približiti određena područja koja u praksi nerijetko ostaju nerazjašnjenja u potpunosti. Prvo, često se naručuje CNC obrada kada se želi naručiti metoda glodanja.
Strojna obrada uključuje i glodanje i tokarenje, no riječ je o dvama različitim pojmovima. Strojna obrada se odnosi na mehaničku tehnologiju rezanja koja koristi fizički kontakt za uklanjanje materijala, korištenjem širokog raspona alata.
Drugo, sva CNC obrada koristi CNC strojeve, ali nisu svi CNC strojevi namijenjeni za strojnu obradu. Računalno numeričko upravljanje krije se iza kratice CNC.
Svaki stroj koji koristi CNC, koristi kompjuterizirane sustave za automatizaciju procesa rezanja. Stoga CNC strojevi također uključuju laserske rezače, plazma rezače, preše itd.
Dakle, CNC obrada je kombinacija ova dva pojma, što nam daje odgovor na pitanje postavljeno u naslovu.
CNC glodanje je metoda obrade metala koja koristi računalne numeričke upravljačke sustave za automatizaciju procesa.
Proces glodanja
Mogli bismo se ovdje ograničiti samo na opisivanje procesa izrade, no pregled cjelokupnog proizvodnog tijeka daje cjelovitiju sliku. Proces mljevenja uključuje:
- Projektiranje dijelova u CAD-u
- Prevođenje CAD datoteka u kod za strojnu obradu
- Postavljanje strojeva
- Izradu dijelova.
Dizajniranje CAD datoteka i prevođenje u kod prvi je korak stvaranja virtualnog prikaza konačnog proizvoda u CAD softveru. Postoji mnogo kvalitetnih CAD-CAM programa koji korisniku omogućuju stvaranje potrebnog G koda za strojnu obradu.
Kod je dostupan za provjeru i dopunu, ako je potrebno, kako bi odgovarao mogućnostima stroja. Također, inženjeri u proizvodnom procesu mogu simulirati cijeli proces rezanja metala pomoću ove vrste softvera. To omogućuje provjeru pogrešaka u dizajnu kako bi se izbjeglo stvaranje modela koje nije moguće proizvesti.
G kod se također može napisati ručno, kao što se to radilo u prošlosti. To, međutim, znatno produžuje cijeli proces. Stoga predlažemo da se u potpunosti iskoriste mogućnosti koje nudi suvremeni inženjerski softver.
Postavljanje stroja
Iako CNC strojevi obavljaju posao rezanja automatski, mnogi drugi aspekti procesa zahtijevaju ruku operatera koji nadgleda i upravlja strojem.
Na primjer, pričvršćivanje obratka na radni stol kao i pričvršćivanje alata za glodanje na vreteno stroja.
Ručno glodanje uvelike ovisi o operaterima, dok noviji modeli imaju naprednije sustave automatizacije. Moderni centri za glodanje također mogu imati mogućnosti alata pod naponom. To znači da mogu mijenjati alate u hodu tijekom procesa proizvodnje.
Dakle, ima manje stajališta, ali ih netko mora unaprijed postaviti. Nakon završetka početnog podešavanja, operater posljednji put provjerava program stroja prije nego što stroju da zeleno svjetlo za pokretanje.