Tržište čelika u svijetu trenutno se nalazi u velikim problemima. Prekapacitiranost i prevelika zaduženost tjeraju neke od najvećih čeličana na smanjenje proizvodnje, odnosno udruživanje s drugim čeličanama. Međutim, unatoč krizi, Tata Steel je učvrstio svoju poziciju na tržištu povećanjem za jedan postotni poen.

 

Pregled tržišta čelika

Iako u svijetu postoji mnogo različitih proizvođača čelika, Indijske tvrtke i dalje dominiraju tržištem. Pošto je čelik jedan od najviše upotrebljavanih metala, očito je kako postoji velik interes u proizvodnji ovog važnog materijala.

Jedan od najvećih Indijskih proizvođača koji dominira kako tržištem Indije tako i ostatka svijeta povećao je svoju tržišnu dominaciju i zasjeo na tron proizvođača čelika. Prema metodologiji koju upotrebljava Dow Jones, a koja se odnosi na stabilnost i tržišni rast, Indijski Tata Steel povećao je svoju dominaciju za jedan postotni bod čime je postao lider u svijetu.

Inače DJSI metodologija uvedena je u upotrebu 1999. godine kako bi se lakše mogla ocijeniti tržišna pozicija, odnosno općenito ekonomsko stanje tvrtki.

Slijede drastični rezovi

Iako Indijske čeličane i dalje rastu, globalno gledajući, sektor proizvodnje čelika rekorder je po zaduženosti. 30 najvećih čeličana u svijetu duguje čak 150 milijardi dolara. Stručnjaci navode kako će državna intervencija u spašavanju ovog važnog sektora biti prijeko potrebna. Razlog rekordnoj zaduženosti analitičari pronalaze u prekapacitiranosti tržišta. Budućnost čeličana nimalo nije svjetla. Tako na primjer Njemački ThyssenKrupp razmišlja o vraćanju duga prodajom imovine, odnosno fuzijom s već spomenutim divom Tata Steel.

Što na sve to kaže Kina?

Globalna zasićenost čelikom dva najveća Kineska proizvođača natjerala je na razmišljanje o spajanju. Baosteel, drugi najveći proizvođač ovog važnog materijala u Kini će se tako po svemu sudeći udružiti s tvrtkom Wuhan Iron and steel. Spajanjem dviju tvrtki nastat će gigant koji će imati godišnji kapacitet 60 milijuna tona.

Iako je kineska vlada do 2020. godine planira smanjiti proizvodnju čelika za najviše 150 milijuna tona, podupire spajanje dviju tvrtki. Glavni razlog tome je strategija vlade koja se odnosi na povećanje konkurentnosti ove grane industrije i smanjenje prekomjerne proizvodnje. U sklopu spomenute strategije, kineska vlada planira još nekoliko spajanja koja će uvelike utjecati na tržišno stanje.

Stanje u Europi

Kriza na tržištu čelika osjeća se i u Europi. Tako je na primjer industrija čelika u Britaniji početkom ove godine otpustila nekoliko tisuća radnika. Za usporedbu, 1994. godine ova industrija je zapošljavala gotovo 340.000 ljudi dok je ta brojka ove godine smanjena na samo 13.000.

Iako Europska Unija naglašava važnost čeličana i svojim programom želi povećati udio ove industrije u BDP-u do 2020. godine za 20%, očito je da se tržište još nije oporavilo od ne tako davne krize. Osim toga, oporavku gospodarstva neće pomoći ni uvoz jeftinog čelika iz Kine koji dodatno pogoršava situaciju.


 

Podijeli članak: